12. 10. 2020
Шановні учні!
Для того щоб знайти матеріал уроку для свого класу, прокручуйте сторінку блогу.
Клас: 6 - А
6 - Б
Всесвітня історія. Історія України (інтегрований курс)
Урок №
11(для 6-А)/ 10 (для 6-Б)
Тема: Контрольна
робота з теми «Первісні спільноти.
Археологічні культури»
Роботи
оформлюєте на окремих підписаних аркушах.
Відправляйте
фото на Вайбер (095 52 15 409) або на
електронну адресу denisenkooksana2017@gmail.com ) до 14-00 години
13.10.2020
Контрольна робота з теми: «Первісні спільноти.
Археологічні культури»
РІВЕНЬ І
Вибрати одну
правильну відповідь.
1. Найдавніше минуле людства вивчає:
а) історія стародавнього світу; б) історія
середніх віків;
в) нова історія; г) новітня історія.
2. Першими заняттями найдавнішої людини були:
а) збиральництво, полювання; б) скотарство, збиральництво;
в) полювання, землеробство.
3.Групи
первісних людей, перші
колективи-мали
назву:
а)
стадо; б)
держава; в) клас.
4.Назва «кам’яний вік» виникла через те, що:
а) люди їли сире м’ясо і мали шкіру; б) люди жили в печерах і в
степу;
в) люди робили знаряддя праці з каменю.
5.Віра людей в надприродні сили, у богів називається:
а) реакція; б) релігія; в) ремесло.
6.Упродовж яких століть існувала трипільська культура?
а) VI — перша половина V тис. до н. е.;
б) IV — перша половина III тис. до н. е.;
в) друга половина III—II тис. до н. е.;
7.Першим винайшов залишки трипільської культури:
а) В. Хвойка;
б) Г. Шліман; в) Саутуолі.
8. В Україні на Закарпатті були знайдені залишки
найдавнішої людини біля селища:
а) Коблево; б) Королеве; в) Косарі.
РІВЕНЬ ІІ
9.Установіть відповідність:
1) 2017 р. А) Xст.
до н. е.
2) 901 р. до н.е. Б) ХХІ ст.
3) 1496 р. В) VIII ст. до н. е.
4) 743 р. до н. е. Г) XV ст.
10. Продовжіть речення:
А) До
привласнюючих форм господарства відносяться…
Б)
До відтворюючих форм господарства відносять…
11. Дайте визначення поняттям:
Історія-....
Археологічна культура –
12. Які теорії походження
людини
визнаєте?
Рівень ІІІ
13.
Розвяжіть задачі:
1.Філософ Арістотель жив у
384-322 рр. до н.е., математик і фізик Архімед –
у
285-212 рр. до н.е. Хто з цих славетних людей жив раніше?
2. У 395 р. Римська імперія
розділилася на Західну і Східну. Скільки років
тому це відбулося?
Домашнє завдання: повторити
§§1-9.
12. 10. 2020
Клас: 7- А
7- Б
Історія України
Урок № 3
Тема уроку: Руські
князі середини ІХ-Х ст.
Мета уроку: - познайомити
учнів з життям і діяльністю перших київських князів, створити їхні образні
портрети, продовжити формування навичок самостійної та групової роботи;
- продовжити формування хронологічних
навичок;
- виховувати повагу та патріотизм до
минулого.
Хід уроку
1. Прочитати матеріал підручника:
параграфи 4,5 (новий підручник)
параграфи 3,4,5 (старий
підручник)
2. Ознайомитися з відеоматеріалом за цими посиланнями:
https://www.youtube.com/watch?v=S2VlYh_laRY (про князів Олега та князя Ігоря)
https://www.youtube.com/watch?v=5yAfFvme1L8 (про княгиню Ольгу)
https://www.youtube.com/watch?v=Rymh_4Peg7s (про князя Святослава)
3.
Домашнє завдання:
1)
опрацювати
§§4,5(новий підручник); §§3,4,5 (старий
підручник;
вивчити дати, поняття;
2) Скласти таблицю використовуючи матеріал підручника та Додаткову
інформацію
Політика перших руських князів ( у другій
половині ІХ – наприкінці Х ст.)
Князь/ княгиня |
Роки правління |
Внутрішня політика князя/княгині |
Зовнішня політика князя/княгині |
Князь Олег |
|
|
|
Князь Ігор |
|
|
|
Княгиня Ольга |
|
|
|
Князь Святослав |
|
|
|
Таблиці перевірю після канікул.
Додаткова інформація
Аскольд та Дір
Час
правління:
? – 882 рр.
•
Діяльність
•
Укріплення держави та війська;
•
Спроба укріплення влади за допомогою
релігії (християнства);
•
Вихід Київської держави на міжнародну
арену (вдалий похід на Візантію у 860 р.)
Як пишеться у
«Повісті временних літ», у 852 р. два варязьких ватажки Аскольд і Дір, лишивши
дружину свого князя Рюрика в Новгороді, попливли із загонами своїх воїнів униз
Дніпром. Оцінивши прекрасне розташування Києва на високому березі річки, вони
оволоділи містом, а на полян, що населяли його околиці, наклали данину. Аскольд
і Дір, очевидно, швидко зажили собі багатства й сили, бо у 860 р. наважилися
разом із підвладними їм полянами напасти на Константинополь. Незабаром вісті
про їхні успіхи дійшли до Новгорода. І хоч Рюрик уже помер, а його син Ігор
(по-скандінавському Інґвар) був ще замолодим, щоб стати на чолі дружини, Олег,
що був регентом (опікуном), доки Ігор не досягне повноліття, зібрав дружину з
варягів, слов'ян та фіннів, узяв із собою Ігоря й поплив до Києва. Хитрощами
виманив він за мури міста Аскольда й Діра і, звинувативши їх в узурпації влади,
вбив. У 882 р. Олег оселився в Києві, проголосивши його «матір'ю міст руських».
Олег
Час
правління:882
– 912 рр.
•
Діяльність
•
У 882 Олег здобув Київ. При взятті Києва
він убив київського князя Аскольда.
•
У 907 році Олег вирушив в похід на
Константинополь
•
Вершиною його здобутків вважають похід
на Константинополь і угоду з Візантією 911 р.
•
Олег помер 912 р. від укусу змії
Олег—
напівлегендарний князь Київської Русі. Здобув владу у 882р., загинув 912 р. Вся
діяльність Олега орієнтована на захист економічних інтересів. У 882 Олег здобув
Київ, попередньо зайнявши Смоленськ та Любеч. При взятті Києва він убив
київського князя Аскольда. Підготовку морських походів Олег розпочав з перших
років свого правління. Ще в 907 році руська дружина на 2000 лодіях, за даними
Нестора-літописця, на чолі з князем Олегом вирушила в похід на Константинополь.
Русичі оточили місто і перетягнули волоком човни по суші в затоку, минуючи
натянутий ланцюг. Бачучи неможливість чинити опір русичам, місто здалось, і
князь Олег в знак своєї перемоги прибив свій щит на ворота міста. Вершиною його
здобутків вважають похід на Константинополь і угоду з Візантією 911 р. У
першому договорі Олега говориться про утримання двору русинів у Царгороді та
забезпечення їхніх кораблів при поверненні на Русь. У другому договорі Олега
цікавими для нас є пункти про кораблі, які зазнали лиха в морі. Таким
чином укладені Олегом договори з Візантією започаткували руське
(давньоукраїнське) морське право. У 912 р. Олег помер від укусу змії.
Ігор
Час правління:
912 – 945рр.
• Діяльність
• Достовірно
відомі походи Ігоря на Константинополь (Царьград) у 941 та 943 роках.
• У
944 році між Києвом і Царгородом було досягнуто згоди і укладено союзну і
торговельну угоду,
• Привязали
його до стовбурів двох нагнутих дерев відпустили й дерева роздерли його тіло на
дві частини. Літопис подає смерть Ігоря на 945 р.
Ігор Рюрикович— Великий Князь Київський (912—945). За деякими даними — основоположник київської династії князів (що їх пізніше назвали Рюриковичами) Морські походи князя Ігоря мали широкий міжнародний резонанс, про них писали його сучасники — візантійські хроністи Симеон Льоготет, Григорій і Ліудкранд та арабський хроніст Масуді. За їхніми оповіданнями, в 941 році князь Ігор розпочав війну з Візантією. Причини цієї війни залишилися невідомими. Найбільш імовірною вважають версію, що Візантія знову почала обмежувати Русь в торгівлі та намагалася колонізувати Чорноморське узбережжя русів.Достовірно відомі походи Ігоря на Константинополь (Царьград) у 941 та 943 роках. У 944 році між Києвом і Царгородом було досягнуто згоди і укладено союзну і торговельну угоду. Русь зобов'язувалася допомагати імператорові військами та не посягати більше на його володіння у Криму. В останні роки князювання Ігор вів війну з деревлянами. Причиною невдоволення деревлян владою князя була велика данина. Вони прив’язали Ігоря до стовбурів двох нагнутих дерев відпустили й дерева роздерли його тіло на дві частини. Існують по суті й перекази про це. Літопис подає смерть Ігоря на 945 р.
Ольга
Час правління:
945 – 964 рр.
• Діяльність
• Ольга —київська княгиня з 945 року.
• Правила
Руссю в роки неповноліття свого сина Святослава
• Близько
955 прийняла християнство
• 964
рік - відхід Ольги від державних справ.
Ольга — дружина князя Ігоря I, київська княгиня з
945 року. Помстилась за загибель чоловіка жорстокою розправою бл. 945 р. над
деревлянами, які його вбили. Повість минулих літ містить епічне сказання про
помсту Ольги деревлянам за вбивство чоловіка (Ігоря). За цим сказанням
деревляни надіслали до Києва послів, які запропонували княгині стати дружиною
деревлянського князя Мала. Перше посольство княгиня живцем поховала в човні,
друге — спалила в мийниці; в чому дослідники вбачають відображення реальних
поховальних обрядів тих часів. Правила Руссю в роки неповноліття свого сина
Святослава (до кінця 50-х років X ст.). Упорядкувала збирання данини,
організувала опорні пункти київської влади (погости). Близько 955 прийняла
християнство, але не змогла зробити його державною релігією. До 964 року
літопис відносить початок самостійного княжіння Святослава I, що може свідчити
про відхід Ольги від державних справ.
Святослав
Час правління:
964 – 972 рр.
• Діяльність
• У
964 році князь Святослав здійснив свій перший похід на землі слов'янського
племені в'ятичів. В'ятичі підкорилися Києву.
• У
967 році Святослав переміг болгарське військо
• Навесні
972 року князь на дніпровських порогах загинув у битві з печенегами .
Святослав Ігорович— Великий князь Київський
964 до 972. Значно розширив територію Київської Русі, провадив активну зовнішню
політику. Підкорив волзьких булгар, аланів, радимичів, в'ятичів. Матір'ю
Святослава була княгиня Ольга. Батьком княжича Святослава був київський князь
Ігор. У 964 році князь Святослав здійснив свій перший похід на землі
слов'янського племені в'ятичів. В'ятичі підкорилися Києву. У 967 році Святослав
рушив до берегів Дунаю. Чисельність війська Святослава під час його першого
болгарського походу оцінюється у десять тисяч воїнів. Перша ж битва з
болгарським царським військом принесла перемогу руській зброї. Навесні 970 року
військо русинів стрімко перетнуло болгарську землю і Балканські гори,
розкидавши там ворожі заслони. Пройшовши таким чином близько 400 кілометрів,
воно осадило місто-фортецю Аркадіополь. Віантійці почали переговори та в
результаті русини по своїй волі залишали Болгарію і йшли на Русь. Навесні 972
року князь разом з воїнами на дніпровських порогах загинув у битві з печенегами
. Існує легенда, що печенеги з черепа Святослава зробили святковий кубок з
якого частували самих шанованих гостей.
12. 10. 2020
Клас: 9 - А
9 - Б
Всесвітня історія
Урок №8
Тема
уроку: Велика Британія –
«майстерня світу»
Мета: сформувати в учнів уявлення про Велику Британію у першій половині XIX ст.; аналізувати політику
консерваторів та лібералів, причини переходу до вільної торгівлі; розглянути
чартистський рух; пояснити суть вільної торгівлі; охарактеризувати причини і наслідки парламентської реформи в Англії, чартистського руху; порівняти різні політичні
течії;
розвивати в учнів уміння оцінювати діяльність політиків,
висловлювати власну думку щодо діяльності та значення проф спілок
(тред-юніонів);
виховувати повагу до історії інших народів.
Тип уроку: засвоєння нового
матеріалу
Хід
уроку
1.
Ознайомитися з теоретичним
матеріалом з теми.
2.
Переглянути
відеоматеріал за цими посиланнями:
https://www.youtube.com/watch?v=M5QYxDAPVvk
https://www.youtube.com/watch?v=8QYCBskSGsI
https://www.youtube.com/watch?v=d5sAaD3lglY
3.Домашнє
завдання:
1. Опрацювати
матеріал підручника (§ 7)
2.В зошит виписати нові терміни та поняття з теми.
Теоретичний матеріал
План
1. Економічний розвиток Великої Британії. «Майстерня
світу».
2. Внутрішня
політика Великої Британії.
1. Економічний розвиток Великої Британії. «Майстерня
світу».
У першій половині
XIX ст. Велика Британія стала наймогутнішою індустріальною і колоніальною
державою світу. За рівнем промислового виробництва і торгівлі вона випередила
інші країни світу. Британський флот неподільно панував на морях. Завдяки
швидкому розвитку промисловості виростали нові індустріальні райони. У західних
і північних районах країни швидко розвивалась металургійна, вугільна,
текстильна промисловість, суднобудування, зростала кількість великих
підприємств. Фабрики і заводи переважали в усіх основних галузях виробництва. Навіть машини вже вироблялися
за допомогою машин.
У Британії завершився промисловий переворот. Механізація промисловості значно підвищила
продуктивність праці. Тепер лише один робітник на прядильній машині міг
виконати роботу, яку раніше робили понад 300 чоловік.
Історія
винаходів
Потяг
Створення потяга було б неможливе без винаходу рейкової дороги. Перша
рейкова дорога з'явилася в Англії в 1801 р. А вже через два роки Річард
Тривайте створив декілька парових повозок, які успішно зарекомендували себе на
дорозі Кемброн-Плімут. Звичайно, такі машини були великими і незручними для
перевезення пасажирів. Тому в 1808 р. він сконструював нові моделі потягів, на
яких замінив зубчату передачу шатунами з кривошипами на задній осі потяга. Але
і така модель не викликала захвату в колег. Тривайтік повністю розорився і
з 1811 р. новими розробками не займався.
Винахідник Брунтон у 1813 р. створив
потяг з механізмами, схожими на ноги, які повинні були відштовхуватися від
землі. Однак під час випробувань ця модель вибухнула.
Згодом винахідники Блеккет і Хедлей збудували потяг, який мав чотири ведучі
осі.
У 1814 р. з'явився потяг «Блюхер», який був винайдений Джорджем Стефенсоном. У
1815 р. він створив свій другий потяг, а через рік - третій, який дістав назву
«Кіллінгуорт». У 1829 р. найкращою моделлю було визнано потяг «Ракета» цього ж
таки автора.
Розвиток індустрії і зростання
населення міст викликали підвищений попит на сировину і продукти харчування, що
сприяло піднесенню сільського господарства. У Британії поширювалось капіталістичне фермерство, впроваджувалися
сільськогосподарські машини.
Поміркуйте!
Завдяки
яким чинникам Британія у першій половині XIX ст. мала першість у промисловому
розвитку?
Промисловий переворот привів і до значних соціальних наслідків. Розорені ремісники, власники дрібних
підприємств поповнювали лави найманих робітників. Кількість вільних робочих рук
у країні набагато перевищувала потреби промисловості, що зумовило зростання
чисельності безробітних. Цим охоче користувались підприємці, наймаючи
робітників для своїх фабрик і заводів практично за безцінь. Тривалість робочого
дня, що не обмежувалась законом, нерідко досягала 14-16 год на добу. Зарплата
забезпечувала лише злиденний рівень існування. Робітників часто штрафували. На
підприємствах використовувалась праця жінок і дітей, яким платили набагато
менше, ніж чоловікам. У 30-х роках діти і підлітки становили майже третину всіх
британських найманих робітників. Не лише на фабриках, а й у шахтах працювали
діти 5-7 років.
Із впровадженням
машин на підприємствах значно підвищилась інтенсивність праці, зросла кількість
травм і каліцтва на виробництві. Робітники нерідко вважали машини своїми
ворогами, нищили їх і руйнували фабрики. Становище робітників особливо
погіршувалося, коли наставала економічна
криза - глибокий спад виробництва, що супроводжувався зменшенням
зарплатні та зростанням безробіття.
Криза охопила країну
після закінчення наполеонівських війн, коли держава зменшила замовлення
приватним підприємствам. Одночасно в Британію стали знову вільно завозитись
хліб та інші продукти харчування з континентальної Європи, що неабияк налякало
виробників хліба в країні - багатих землевласників-лендлордів. Користуючись
тим, що представники земельної аристократії - угруповання торі -
повністю контролювали обидві палати парламенту, вони домоглися введення у 1815
р. надзвичайно високих мит на довіз іноземного хліба. Ці «хлібні
закони» перетворили лендлордів на єдиних продавців зерна в країні,
на монополістів, чим вони і скористались, значно підвищивши ціни на
продукти харчування.
«Хлібні закони» були
відвертим проявом ігнорування правлячою верхівкою країни потреб абсолютної
більшості населення Англії. Загальне невдоволення спричинило масові
заворушення, які уряд торі придушував силою зброї. Так, у серпні 1819 р.
війська розігнали 80-тисячний мітинг робітників біля Манчестера, учасники якого
вимагали скасувати «хлібні закони» і запровадити загальне виборче право. В
результаті побоїща загинуло 11 чоловік, а понад 400 було поранено. У цей час
парламент прийняв низку законів, що значно обмежили право громадян брати участь
у мітингах і зборах та ввели сувору цензуру (контроль) преси.
Поміркуйте!
Чому
«хлібні закони» викликали загальне невдоволення?
Політика урядів торі стала дещо м'якшою в 20-х роках XIX ст., коли до влади
прийшло ліве крило цього угруповання. У 1824 р. уряд
дозволив утворення робітничих спілок - тред-юніонів, зменшив
покарання за кримінальні злочини та мито на довіз хліба. Наступний уряд торі
провів через парламент у 1829 р. закон про надання виборчих прав
католикам, що дозволило брати участь у виборах населенню Ірландії.
2. Внутрішня політика Великої Британії.
Тривале перебування
торі при владі значною мірою пояснювалося застарілою виборчою системою, яка
збереглася в країні ще з часів Середньовіччя. За традицією депутатів у палату
громад висували графства (області) і міста. Проте у графствах було встановлено
для виборців і кандидатів високий майновий ценз, що дозволило обиратися лише
найбагатшим дворянам. А виборча система у містах була абсолютно невпорядкована.
У той час як великі промислові центри (Манчестер, Бермінгем, Лідс, Шеффілд) з
багаточисельним населенням не мали права представництва у парламенті, виборчі
права зберігали мешканці старих середньовічних містечок, багато з яких за століття обезлюдніли і просто залишалися цятками на карті.
Депутатів від таких
«гнилих» містечок фактично призначав місцевий лендлорд,
на землі якого вони розташовувались. Герцог Ньюкасл, наприклад, сам «обирав» 11
депутатів до палати громад. Із 14 млн населення Англії право голосу мали лише
300 тис. чол.
Поступово у країні
назрівало невдоволення монополією торі на владу, посилювались вимоги розширення
виборчого права, які особливо підтримувала англійська
буржуазія. Надання виборчих прав населенню великих
промислових центрів дозволило б їм висувати до парламенту своїх представників.
Рух за парламентську реформу очолили лідери угруповання вігів,
сподіваючись відновити втрачену популярність і повернутися до влади. Віги,
хоча і походили, як торі, з аристократичних родин, були схильні
підтримувати інтереси промислово-торговельної буржуазії.
Поміркуйте!
Чому аристократи-віги почали
підтримувати інтереси промислово-торговельної буржуазії?
У 1832 р. за ініціативи керівника уряду вігів лорда Грея в
Англії було проведено першу парламентську реформу. 56
«гнилих» містечок з населенням менше 2 тис. чол. було позбавлено права
представництва у парламенті. Міста, де проживало менше 4 тис. чол., надсилали
тепер лише одного депутата замість двох. У результаті реформи у палаті громад
вивільнилось майже 150 місць, які було розподілено між новими промисловими
містами країни, Шотландією та Ірландією. Проведення реформи та зменшення
майнового цензу збільшили кількість виборців у країні вдвічі. Це була
перша перемога промислових підприємців над земельною аристократією.
Буржуазія примножила своє представництво у парламенті і, відповідно, свій вплив
у державі. Проте дрібні підприємці й робітники виборчих прав так і не отримали.
Документи
свідчать
Акт про народне представництво. 1832 р.
Кожне з містечок,
зазначених у списку під літерою «А» (всього 56), від і після закінчення повноважень
цього парламенту припиняє надсилати депутата або депутатів до парламенту.
Кожне містечко, зазначене у списку «В» (всього 30), надсилає лише одного
депутата.
Кожна місцевість, зазначена у списку під літерою «С» (всього 22), буде
надсилати одного депутата до парламенту.
Кожна місцевість, зазначена у списку під літерою «Д» (всього 20), ... буде
надсилати одного депутата до парламенту.
Матиме право голосувати при обранні депутата або депутатів графства у майбутній
парламент тільки та особа, яка, будучи фригольдером або орендарем маєтності,
має на рік не менше десяти фунтів чистого прибутку.
Кожна особа чоловічої статі, що досягла повноліття, яка не обмежена у правах і
має право орендаря...
відповідно до угоди платить річну ренту не менше ніж п'ятдесят фунтів, буде
мати право голосу при обранні депутатів графств будь-якого майбутнього
парламенту.
-
Який майновий ценз для виборців було встановлено
першою парламентською реформою?
У 30-х роках уряд вігів здійснив й інші помірковані реформи. У 1834
р. було скасовано рабство в англійських колоніях, дещо
розширено міське самоврядування і, нарешті, у зв'язку з частими виступами
робітників запроваджено перше в історії державне фабричне законодавство.
У 1831 р. заборонено нічну працю підлітків до 18 років,
у 1833 р. - працю дітей до 9 років, а тривалість робочого тижня
для підлітків обмежено 69 год. Для контролю за цими заходами було запроваджено
фабричну інспекцію.
Документи
свідчать
Акт, що регулює працю дітей і підлітків на фабриках
Сполученого королівства. 29 серпня 1833 р.
Встановлюється, що з
1 січня 1834 р. жодній особі, молодшій 18 років, не буде дозволено працювати
вночі у проміжку між 8 год ЗО хв вечора і 5 год 30 хв ранку на будь-якій
текстильній фабриці, розташованій у будь-якій частині Сполученого королівства
Великої Британії та Ірландії.
Жодна з осіб, що не досягла 18 років, не буде працювати на такій фабриц більше
12 год на день або більше 69 год на тиждень.
З 1 січня 1834 р. буде протизаконним використовувати на будь-якій текстильній
фабриці, окрім підприємств по виробництву шовку, дитину, якій не виповнилося 9
років. Передбачається, що на шовкових фабриках дітям у віці до 13 років буде
дозволено працювати 10 год на день.
-
Чому саме на текстильних фабриках активно
використовувалася дитяча праця?
Проте під тиском промисловців, що
посилили своє представництво у палаті громад, у 1834 р.
парламент приймає Закон про бідних, який скасовував
старовинний обов'язок багатих сплачувати спеціальний податок на користь
бідняків. Відтепер англійці, що не мали домівки і засобів для існування, мали
жити у робітничих домах окремо від своєї сім'ї, вони змушені
були працювати у дуже тяжких умовах.
Чартизм.
Характер
парламентської реформи, як і прийнятий Закон про бідних, наочно показували
лідерам робітничих організацій, що британські правлячі кола далекі від думки
про полегшення долі абсолютної більшості населення. Вони дійшли висновку, що
становище робітників можна поліпшити лише тоді, коли їх представники у
парламенті зможуть проводити необхідні для трудящих закони. Проте для того, щоб
потрапити в парламент, робітники повинні були мати виборчі права, а отже,
головною метою робітничих організацій має стати проведення нової парламентської
реформи.
У 1836 р.
Лондонська асоціація робітників, яку очолював столяр Вільям
Ловетт, виробила своєрідну політичну програму англійського
робітничого руху, в якій було сформульовано шість головних вимог трудящих.
Документи свідчать
Шість пунктів Народної хартії
Рівне представництво. Сполучене королівство має розділитися на 200
виборчих округів з приблизно однаковою кількістю мешканців у кожному, кожен
округ делегує в парламент одного представника.
Загальне виборче право.
Кожна особа,
що відрекомендувалася клерку приходу, в якому вона прожила 6 місяців, доказом
того, що їй 21 рік і більше, має право на внесення її імені до списків
виборців.
Річні парламенти. Щорічно 24
липня мають відбуватися загальні вибори, а коли місце в палаті громад виявилося
би вакантним усередині року, то його необхідно було б замістити не пізніше як
за два тижні після того, як воно звільнилося...
Скасування майнового цензу.
Для кандидатів до палати громад не повинно бути жодних майнових цензів, за
рекомендацією 200 виборців клерка приходу, в якому вони живуть, письмової заяви
на користь будь-якого кандидата останній офіційно зізнається у цій перевазі...
Надання голосів шляхом закритого
балотування. Кожен обранець має подати голос в тому приході, де він має
постійну осілість...
Сесії та винагорода депутатів.
Депутати займають свої місця у перший понеділок жовтня, найближчого після їх
обрання, продовжуючи засідання щоденно (за винятком неділі), доки всі справи
сесії не буде закінчено, але у будь-якому разі не пізніше 1 вересня наступного
року... Кожному члену палати громад має виплачуватися винагорода з державної
скарбниці у розмірі 400 фунтів стерлінгів на рік (по чверті щороку).
Усі посадові особи, які керують виборами, обираються шляхом загального
голосування.
-
Чому серед головних вимог Лондонської асоціації мова
йшла про надання виборчих прав лише чоловікам?
Учасники Лондонської асоціації та інших робітничих організацій вирішили подати
до парламенту свої вимоги у петиції про Народну хартію (чартер),
тому і весь рух за надання виборчих прав
робітникам і полегшення становища трудящих дістав назву чартизму.
Більшість чартистів вважали, що за прийняття хартії слід боротися лише мирним
шляхом, проте серед учасників чартистських з'їздів були і прибічники силових
засобів тиску на уряд і навіть збройного захоплення робітниками політичної
влади.
Першу петицію
чартистів, внесену до парламенту в 1839 р., було відкинуто. Така ж доля
спіткала і другу петицію 1842р., яку підписало 3,3 млн чоловік. Англійський
уряд не бентежили ні масова підтримка хартії в країні, ні численні страйки і
мітинги робітників. У квітні 1848р. чартисти направили до парламенту третю
петицію. На цей час лідери чартистського руху, чекаючи на чергову відмову,
готувались провести у Лондоні масову маніфестацію, звернутися із прямим
посланням до королеви Вікторії з вимогою розпуску парламенту і прийняття
робітничої хартії. Проте нерішучість чартистів та урядові репресії звели
нанівець всі їхні сподівання. Третю петицію спіткала ще сумніша доля: палата
громад оголосила всі підписи сфальсифікованими і взагалі відмовилася її
розглядати.
Чартистський рух
занепадав. Проте 20-річна боротьба робітників за свої громадянські права і
поліпшення становища не пройшла марно. 1847 р. в Англії, в першій з європейських країн, було
встановлено 10-годинний робочий день.
Документи свідчать
Акт, що обмежує години праці підлітків і жінок на
фабриках. 8 червня 1847 р.
З першого липня 1847
р. жодна з осіб, молодша 18 років, не буде працювати на фабриці більше 11 год
на день або більше 63 год на тиждень.
З 1 травня 1848 p. жодна з осіб, молодша 18 років, не буде працювати на фабриці
більше 10 год на день або більше 58 год на тиждень.
Обмеження, що встановлюються цим актом стосовно праці осіб, які не до-сягли 18
років, будуть поширюватись і на жінок, старших 18 років.
-
Порівняйте Акт 1847 р. з
Актом 1833 р. Які суттєві зміни стосовно праці підлітків ви помітили?
Перехід Великої Британії до політики вільної торгівлі.
Із завершенням
промислового перевороту зріс економічний і політичний вплив підприємців Англії.
Збільшилося їх представництво у парламенті, що зумовило загострення боротьби
навколо «хлібних законів» і протекціоністської політики держави. Промисловці
були невдоволені подвійно. По-перше, у відповідь на запровадження мит на
ввезення хліба європейські країни відповіли підвищенням мит на англійські
промислові товари. По-друге, високі ціни на продовольство в країні змушували
британських підприємців платити робітникам більшу зарплатню, ніж на континенті.
У 1838 р.
у Манчестері - центрі текстильної промисловості Англії - було створено Лігу
боротьби проти «хлібних законів» на чолі з підприємцями Річардом
Кобденом і Джоном Брайтом. Вона повела активну агітацію за
негайне скасування ввізних мит на хліб, відмову від протекціонізму і перехід
Британії до фритреду - вільної безмитної торгівлі. Промисловці
сподівались, що у відповідь на дозвіл безмитного ввезення хліба в Англію інші
країни знизять або взагалі скасують мито на імпорт англійських промислових
товарів.
Поміркуйте!
Чому велася така гостра боротьба навколо відміни «хлібних законів»?
Британських промисловців
підтримували і віги, але їх голосів у парламенті забракло. Лише у 1846
р. уряд Роберта Піла здійснив давно очікувану реформу
і провів закон про скасування ввізних мит на хліб з
1849 р. Причому Піл належав до угруповання торі, був її лідером і головою
парламентської фракції. Але, як людина великого державного розуму,
неупе-реджено мисляча і самостійна, він зумів піти всупереч інтересам власного
електорату - англійських землевласників і підтримати буржуазію, від якої у цей
час залежала економічна могутність Великої Британії.
Скасування «хлібних
законів», а згодом й інших мит знаменувало перехід Британії до політики
вільної торгівлі, що дозволило їй згодом безперешкодно здійснювати
торговельну експансію у всьому світі.
ІV.
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Завдання і запитання.
1. Охарактеризуйте
становище англійських робітників, серед яких було багато дітей.
2. Поясніть термін «гнилі» містечка. Як він пов'язаний з першою
парламентською реформою?
3. Прокоментуйте перше англійське фабричне законодавство.
4. Проаналізуйте політичну програму англійського робітничого руху.
5. Висловіть ставлення до чартистського руху. Якщо б вам довелося бути
англійським робітником, чи вступили б ви до лав чартистів?
6. Що означав для Британії перехід до фритреду
V.ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ 1. Опрацювати матеріал
підручника (§ 7)
2.В зошит виписати терміни
та поняття з теми.
12. 10. 2020
Клас: 10 - Б
Історія України
Урок № 6
Тема :
Воєнні дії на території України в 1914-1917 рр.
Мета: пояснити, які
події Першої світової війни відбувалися на українських землях у 1914—1915 рр.;
визначити особливості російської окупаційної політики в Галичині та на Буковині
в 1914—1915 рр.; схарактеризувати участь у бойових діях Українських січових
стрільців у 1914—1915 рр.; пояснити зміст понять і термінів «Галицька битва»,
«Галицько-Буковинське генерал-губернаторство», «депортація»; розвивати вміння
учнів аналізувати й узагальнювати історичний матеріал; виховувати в них
зацікавленість до історії.
Основні терміни та поняття: Галицька
битва, Галицько-буковинське генерал-губернаторство, депортація.
Основні дати: 18 серпня — 11 вересня
1914 р. — Галицька битва; серпень 1914 — червень 1915 р. — період існування
тимчасового військового Галицько-Волинського генерал-губернаторства; 28 квітня
— 2 травня 1915 р. — участь УСС у боях за гору Маківка.
Хід уроку
1.
Перегляньте
відеоматеріал за цими посиланнями:
https://www.youtube.com/watch?v=Yju5KkykvrQ (Воєнні дії на території України в 1914 р.)
https://www.youtube.com/watch?v=0WCVVVQb4tk (Воєнні дії на території України
в 1915-1917 рр.)
2.
Ознайомтеся
з матеріалом підручника § 2, письмово виконайте завдання №1,3 на сторінці 23 підручника.
Завдання виконуєте в зошиті.
Відправляйте фото на Вайбер (095 52 15 409) або на електронну адресу denisenkooksana2017@gmail.com ) до 14-00 години
13.10.2020
Комментариев нет:
Отправить комментарий